Szőlő,
Talán véletlen lenne, hogy latinul a szőlőt vitis-nek nevezik, ami a vita, azaz élet szóból ered? Nem hinném, hiszen a gabonák mellett ez az egyik legősibb kultúrnövényünk. Ez a közkedvelt őszi gyümölcs rendkívül jó beltartalmi értékkel rendelkezik, funkcionális tápláléknak számít, de mit is jelent ez pontosan?
Funkcionális táplálékoknak nevezzük az olyan élelmiszereket, amelyek a szervezet működésében hasznosnak bizonyulnak. Ezen élelmiszereknek jelentős szerepük van a szív- és érrendszeri, a daganatos, az emésztőszervi és a csontbetegségek megelőzésében. A növényi eredetű táplálékok közül említésre kerül a zab, a szója, a lenmag, a paradicsom, a fokhagyma, a brokkoli, a citrusgyümölcsök, az áfonya, a tea, a bor és végül, de nem utolsó sorban, a szőlő.
A funkcionális élelmiszerek főbb jellemzői:
- Beépíthetők, beépítendők a mindennapi (kiegyensúlyozott) táplálkozásba
- Természetes forma, természetes alkotóelemekkel
- Meghatározott funkciót töltenek be a szervezetben, szabályozva bizonyos folyamatokat, például:
- egyes betegségekből való felgyógyulás elősegítése
- a védekező mechanizmusok erősítése
- az öregedési folyamatok lassítása
- betegségek megelőzése (keringési betegségek, daganatok, hipertónia)
- fizikai-szellemi teljesítőképesség, hangulat befolyásolása.
A szőlő szénhidrát-, energia- és rosttartalma kiemelkedő, de emelett glikémiás indexe (tehát vércukor emelő képessége) csak közepes mértékű. Sok vitamin megtalálható benne, például A-, B-, C-, K-vitamin-, továbbá kálium-, szelén-, biotin-, vas- és folsavtartalma elősegíti a vérképzést, a szervezet önvédelmi képességét, a szellemi és fizikai erőnlét fenntartását. Ebben az alkalikus miliőben a savanyú salakanyagok, mint például a húgysav, jól oldódnak, így könnyen kiválasztódnak a szervezetből. Ezáltal csökken a vér és a vizelet húgysavszintje, nem rakódnak le húgysavkristályok a szövetekbe, mérséklődhetnek, elmaradhatnak a köszvényes fájdalmak.
Ásványi anyagok közül kiemelkedik a kálium, foszfor, vas, cink és a réz, ezek révén szerepet kap az ideg- és immunrendszer védelmében, hozzájárul az anyagcsere folyamatok helyes működéséhez; a haj, a bőr, valamint a körmök egészségéhez. A sötét színű szőlő többféle flavonoidot tartalmaz, ilyen például az ún. kvercetin valamint a resveratrol.
A növényi flavonoidok erős gyulladáscsökkentő, valamint immunerősítő tulajdonsággal rendelkeznek; ezen kívül a resveratrol védi a szívizomzat sejtjeit is. Külföldi tanulmányok támasztják alá, hogy nemcsak a szív-érrendszer, hanem különböző daganatos megbetegedések (pl. prosztata, mell, tüdő) ellen is protektív hatással rendelkezik.
A gyümölcs héjában található ún. szaponin csökkenti a gyulladásos folyamatokat, valamint képes megkötni a vér koleszterin tartalmának egy részét, ezáltal gátolva annak felszívódását.
A szőlőmagból sajtolt olaj ragyogóvá, a gyümölcssavak pedig fényessé teszik a bőrt – megújítva a bőrsejteket. A szőlőmagolaj antioxidáns tartalmánál fogva halványítja a ráncokat, belülről pedig nyugtatja az idegrendszert, erősíti az érfalakat és megelőzi az érelmeszesedést. Jó hatással van az allergiára, ízületi gyulladásra vagy visszértágulatra is.
A sárga szőlő vastartalmának köszönhetően megakadályozza a fáradtságot. A vörös és bordó szőlőfajták nem tartalmaznak annyi vasat, így ezek kevésbé hatásosak ilyen panasz esetén, viszont antibakteriális és vírusölő hatásúak, így védelmet nyújtanak a fertőzések ellen.
Ne feledkezzünk el a szőlő levéről, vagyis a borról se. A jó minőségű bor, természetesen mértékkel fogyasztva, védi a szívet, erősít, javítja az étvágyat (és a hangulatot).
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu