Dietetikus válaszol
A kisfiam FOODTEST-je alapján elég sok élelmiszerre érzékeny. A tejet, tojásfehérjét és a többit értem, de a gliadin intoleranciát nem egészen, ez azt jelenti, hogy lisztérzékeny? Csatoltam a leletet. Előre is köszönöm a válaszát!
Válasz: A kisfia eredménye alapján eliminálandó élelmiszerek a következőek: tehéntej, tojásfehérje, gliadin tartalmú gabonafélék, paradió, borsó, vörös vesebab, fehérkaróbab. A 30-as értéket el nem érő élelmiszerek fogyasztását elegendő ritkítani.
A gliadin intolerancia nem azonos a lisztérzékenységgel – cöliakiával, annál enyhébb érzékenységet jelent. Okozó tényezői sem egyeznek meg a cöliakiával. Ezért szoktuk javasolni a szöveti transzglutamináz vizsgálat elvégzését, amely alkalmas a lisztérzékenység szűrésére. Ezt a vizsgálatot a Laboratórium Kft- nél tudja elvégeztetni. Gliadin pozitivitás esetén minden gliadin ( glutén ) tartalmú élelmiszert kerülni kell, de szimpla érzékenység esetén az elimináció három hónapig elegendő lehet, a diéta hossza a tünetek változásától függ. Az autoimmun betegség (cöliakia ) esetén, a gluténmentes diétát egész életen át tartani kell.
A következő gabonafélék gliadint tartalmaznak: búza, rozs, árpa, zab, kamutbúza, tönkölybúza,- durumbúza ezen lisztek, őrleményeik és pelyhesített változatait. Helyettük alkalmasak a következő gabonafélék: köles-, kukorica-, tápióka-,kókusz-, tökmag-, útifűmaghéj-, szentjánoskenyérmag-, rizs-, hajdinaliszt stb. Ételek készítéséhez ezek a lisztek alkalmasak ( sütés, sűrítés, habarás ). Kenyeret ezen lisztek felhasználásával készíthet, illetve vásárolható kész termékként gluténmentes kenyér, péksütemény. Tésztafélék közül a gliadinmentes, rizs és üvegtészta fogyasztása ajánlott. A gliadin mentes búzakeményítő tartalmazhatja a búza más fehérje tartalmát, ételsűrítéshez ne használja. Amennyiben kész glutén mentes kenyeret vásárol, az összetevők között megtalálhatja a gluténmentes búzakeményítőt, ezt a mennyiséget tolerálja a kisfiú szervezete.
Kölesliszt, kölesgolyó fogyasztható. Az eszközök lecserélése, megjelölése, szálló lisztpor kerülése cöliakia esetében fontos. Gliadin intolerancia esetén, ezt ennyire nem kell szigorúan venni. Zab termékek fogyasztását a gliadinhoz hasonló fehérje tartalma miatt kerüljék.
A kisfia kifejezetten a tojásfehérjére érzékeny. A tojássárgája továbbra is fogyasztható és ételkészítéshez is felhasználható a tojássárgája. A tojásfehérje elhagyása azonban szükséges. Tojást tartalmazhatnak a következő termékek: sütemények, péksütemények, desszertek, pudingok és egyéb készételek, majonézek, friss péksütemények. Tojásfehérje helyett növényi eredetű tej, almapüre, banánpüre, főtt áttört burgonya, paradicsom püre, olaj, Loprofin tojáspótló por használható az étel jellegétől függően.
A kisfiú étrendjének komplett fehérje tartalmát a húsok, halak, belsőségek, tojássárgája biztosítja.
A kisfia kifejezetten a tehéntej speciális fehérje tartalmára érzékeny. Tehéntej helyett a növényi eredetű rizs-, kókusz-, szója-, mandula (ritkábban) diótej fogyasztható. Ízük kellemes, különböző ízesített változatban kaphatóak, egyes változataik kalciummal dúsítottak. Ezek a termékek fogyaszthatóak reggeli italként, felhasználhatóak főzelékek, levesek, mártások, müslik, kásák, krémek készítéséhez. Növényi eredetű sajtot is talál az élelmiszer kínálatban. Sajt és túró helyett fogyasztható a tofu. Tejszín, joghurt helyettesítésére használhatja a növényi eredetű szója készítményeket. A kazein negatív értéke miatt más állatok teje vagy terméke is fogyasztható. Vaj helyett növényi eredetű Linco, Liga margarin vagy olívaolaj, tachini javasoltak.
Tejfehérjét tartalmazhatnak a húsipari termékek, a sütő-, édesipari termékek, a kényelmi termékekig gyakorlatilag bármely élelmiszercsoport képviselőiben megtalálhatjuk a tejet, mint alap-, vagy adalék-, vagy a gyártás és forgalmazás során bekerülő szennyezőanyagot.
Tejet tartalmazhatnak: Sütemények, kenyér, pizza, hússzaft. Instant krumplipüré, krémlevesek, készételek, feldolgozott húsok, kolbászok, hurkák, virslik. Csomagolt snack, csokoládék, édességek. Tejsodó, madártej, pudingok, öntetek, jégkrém, krémek. Ezeket egyelőre javasolt étrendjéből elhagyni.
A tej- és tejtermékmentes étrend esetében javasolt az olajos magvak, banán, csipkebogyó lekvár, petrezselyemzöld, olajos hal fogyasztása a kalcium bevitel biztosítása végett, de tabletta formájában is adagolható.
Az eliminációs étrendet három hónapig javasolt tartani. Amennyiben, a tünetek a diéta bevezetése után másfél hónappal nem mutatnak kedvező változást, az okokat tovább kell kutatni. Intolarenciánál a bélnyálkahártya állapotát fontos javítani, ezt pro- és prebiotikumokkal segíthetik elő.
Az ételek visszaépítését a legalacsonyabb értékkel rendelkező nyersanyaggal javasolt kezdeni. A tünetek fellángolása esetén a kérdéses élelmiszer visszaépítésével újabb 1-2 hetet várni kell. Ettől függetlenül a többi élelmiszer a visszaépítést lehet folytatni.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu