Cöliákia / Celiac disease
Forrás: Benjamin Lebwohl, David S Sanders, Peter H R Green: The Lancet 2018, 391: 70-81
http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)31796-8
A cöliákia kb. a populáció 1%-át érinti. A diagnózis gyakorisága növekedni látszik, főként azért mert valóban nő az incidenciája. A cöliákia genetikailag érzékeny egyénekben alakul ki, ismeretlen környezeti tényezők hatására. Immunreakció fejlődik ki, melyet a glutén emésztése vált ki. A betegség klinikai megjelenése nagyon változó: a súlyos malabszorpciótól az enyhe tünetekig vagy tünetmentességig. A diagnózishoz szükséges a duodenum villosus atrophiájának kimutatása és a szöveti transzglutamináz antitestek megjelenése a keringésben. Gyermekekben az európai irányelvek lehetővé teszik a biopszia elkerülését, amennyiben a jellegzetes tünetek és a szigorú szerológiai kritériumok fennállnak. Annak ellenére, hogy glutén-mentes étrenddel hatásosan kezelhető a betegség, a páciensek egy kis részében a tünetek állandósulnak vagy visszatérnek. A diéta nehéz betartása és a refrakter esetek miatt egyre több nem-diétás kezelést próbálnak tesztelni.
A betegség elsősorban a vékonybeleket érinti, de tünettana széles: mind intestinalis, mind extra-intestinalis szimptómák figyelhetők meg.
Kóroki tényezők
A glutén
A legfőbb környezeti tényező, mely a cöliákia kifejlődéséért felelős a glutén. A glutén gabonafélék (búza, rozs, árpa) prolamin tároló fehérjéje. A glutén a kenyérkészítés legfontosabb komponense, mely a kenyér rugalmasságát biztosítja, viszont gazdag glutaminban és prolinban, s emiatt a gyomor-, a hasnyálmirigy- és a kefeszegély-peptidázok csak részben képesek emészteni, egészen 33-aminosav hosszúságú peptidek is érintetlenül maradhatnak. Ezek a peptidek transzcelluláris vagy paracelluláris úton bejutnak a belső környezetben, ahol arra érzékeny egyénekben adaptív immunreakciót váltanak ki a gliadin peptidek deamidációját végző szöveti transzglutamináz (TTG) enzim ellen. A TTG a betegség legjellegzetesebb autoantigénje. A deamidáció fokozza a gliadin immunogenitását, segíti a molekula HLA-DQ2 vagy HLA-DQ8 molekulákhoz kötődését az antigén-prezentáló sejteken. A gliadin peptidek így CD4+ T sejteknek kerülnek bemutatásra. A folyamat során TTG-, gliadin- és aktin-ellenes ellenanyagok jelennek meg nem ismert mechanizmus hatására. Ezek az antitestek hozzájárulhatnak az extra-intestinalis tünetekhez, mint pl. a dermatitis herpetiformis vagy a glutén ataxia.
Az adaptív immunválasz kíséretében veleszületett immunválasz aktiválódása is megfigyelhető a bélhámban, melynek jellegzetes bizonyítéka a kóros intra-epithelialis, NKT-receptor (NKG2D és CD9/NKG2A) pozitív lymphocytaszám növekedés. Ezek a receptorok a stressz-indukálta MICA és MICB géntermékeket és az epithelialis sejt felszínén megjelenő HLA-E fehérjét képesek felismerni. A receptorok megjelenésében az IL-15 okozta up-regulációnak fontos szerepe van. A cöliákia teljes képének kifejlődéséhez mind az adaptív, mind a veleszületett immunválasz szükséges. A két folyamat interakciója még nem tisztázott.
A nem-glutén búzafehérjék szerepe nem tisztázott a kórfolyamat kialakulásában. A fehérjék egy csoportja: az amiláz tripszin inhibitorok hozzájárulhatnak a bélhám károsodáshoz a veleszületett immunválasz provokálása miatt, nem cöliakiás glutén-érzékenység esetén is.
Genetikai tényezők
A betegség családi halmozódást mutat. A páciensek csaknem 100%-a a HLA class II HLA-DQA1 és HLA-DQB1 gén specifikus változatait tartalmazza, melyek együtt kódolják a cöliákia-asszociált heterodimer HLADQ2 és HLA-DQ8 fehérjék két (a és b) láncát. Ezek az antigén-prezentáló sejtek felszínén jelennek meg. A páciensek több, mint 90%-a HLA-DQ2 pozitív, s a maradék csaknem egésze HLA-DQ8 pozitív. Néhány cöliakiás egyén nem tartalmazza a HLA-DQ2 haplotípus alléljainak teljes komponensét, így DQ2 negatív, de fél DQ2 pozitív. Emiatt nem elég a teljes haplotípus megadása, az allél komponensek jelenlétét is vizsgálni szükséges.
A betegek csaknem 100%-a HLA-DQ2, HLA-DQ8 vagy fél HLADQ2 pozitív. Az európai, amerikai, délkelet ázsiai lakosság 40%-a hordozza ezeket az allélokat. Az újabb GWAS tanulmányok 39 nem-HLA régió asszociált gént mutattak ki, melyek fokozzák a cöliákia rizikóját.
Környezeti tényezők
Mivel az említett HLA gének meglehetősen gyakoriak, ennek ellenére a betegség mindössze 1%-ban fordul elő a populációban, valószínű, hogy a glutén mellett egyéb környezeti tényezőnek is szerepe van az állapot kialakulásában.
Szoptatási és újszülött táplálási gyakorlat
A Svédországban 1984 és 1996 között cöliákia epidémia hátterében az újszülött táplálási gyakorlat változására gyanakodtak. Sem az anyatejes táplálással, sem a glutén bevezetésének időpontjával nem tudtak kapcsolatot kimutatni a cöliákia rizikó változásában a családi halmozódást mutató, ill. jellegzetes HLA haplotípussal rendelkezők körében. Egyedül a nagyobb mennyiségű glutént fogyasztók körében volt megfigyelhető összefüggés a betegség kialakulásával. Más tanulmányok azonban még ezt sem támasztották alá. Az ESPAGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) útmutató szerint a glutént 4-12 hónapos kor között kell bevezetni az étrendbe, s bevezetésének első heteiben nagyobb mennyiség fogyasztásától tartózkodni szükséges. Egy meta-analízis azt bizonyította, hogy 6 hónaposnál későbbi életkorban történő bevezetése fokozza a cöliákia kockázatát.
Egyéb rizikó tényező
Az előfordulási gyakoriságra hatással lehet, hogy melyik évszakban történt a szülés és elektív császármetszést alkalmaztak-e – bár ez utóbbi hatása nem egyértelmű. Gyomor-bélrendszeri fertőzés (gyermekeknél rotavírus, felnőttekben Campylobacter jejuni fertőzés) rizikó tényező. Az összes fertőzések száma az élet első 18 hónapjában (10 feletti szemben 4 alattival), valamint légúti fertőzés az élet első 18 hónapjában növeli a kockázatot. Hasonlóképpen növeli a kockázatot az antibiotikum vagy proton pumpa blokkoló szedés, továbbá, ha az anya a terhesség alatt vas kezelésben részesült. Az egyébként nem patogén reovírus fertőzés kiválthatja a betegséget. Helicobacter pylori kolonizáció csökkentheti a rizikót.
A mikrobiom szerepe
A keresztmetszeti tanulmányok azt mutatják, hogy a cöliákia alatt a mikrobiom megváltozik és a glutén-mentes diéta ellenére sem normalizálódik teljesen. A széklet Bifidobacterium bifidum koncentrációja szignifikánsan magasabb volt kezeletlen cöliakiásokban mint egészségesekben, továbbá cöliakiás gyermekek patkóbelében a Gram negatív, potenciálisan gyulladáskeltő baktériumok előfordulása nagyobb volt a kontroll csoporthoz képest. Hüvelyi úton született, anyatejjel táplált, rizikó csoportba tartozó HLA-DQ2 bélbaktérium összetétele specifikus volt, ami arra utal, hogy a HLA típus szerepet játszik a mikrobiom összetételének kialakulásában.
Epidemiológia
A cöliákia előfordulása a populációban 1%, de világszerte genetikai és környezeti tényezőkkel nem magyarázható különbségek figyelhető meg. Európán belül Németországban kisebb a prevalencia, mint más európai országban. A legmagasabb az előfordulás Svédországban és Finnországban. Az Egyesült Államokban az afroamerikai lakosság körében kisebb a prevalencia, mint a fehérek között és Braziliában brazil őslakosok vagy afrikai felmenőkkel rendelkezők körében kisebb az előfordulás. A prevalencia emelkedő tendenciát mutat Indiában, a leggyakoribb Észak-Indiában. Ebben a régióban a HLA haplotípusok gyakorisága hasonló, mint India többi részén, de a búzafogyasztás magasabb. Egy 2016-ban USA-ban végzett nagy tanulmány (500 000 duodenum biopszia) szerint az észak-indiai Punjab tartományból származók körében a villosus atrófia gyakorisága 3,08% volt, míg az USA egyéb lakossága körében 1,80%.
Míg a betegség prevalenciája növekszik, a diagnózis gyakorisága sokkal lassabban emelkedik. Becslések szerint a coeliakiások 80%-át nem diagnosztizálták 2009-re és ez az arány kevesebb, mint 50%-kal csökkent 2013-14-re.
Klinikai megjelenés
A megjelenési formák gyakorisága a gyermekkori klasszikustól (malabszorpció) a nem-klasszikus irányba tolódott mind gyermek, mind felnőtt korban. Klasszikus tünetek: hasmenés, súlyvesztés, növekedés elmaradás – manapság relatíve ritkák. Sokkal gyakoribbak a nem-klasszikus tünetek: vashiány, puffadás, székrekedés, krónikus fáradtság, fejfájás, hasi fájdalom és osteoporosis. Fokozni kell az odafigyelést a nem-klasszikus tünetekre és az időben történő diagnosztizálásra. Egy UK felmérés szerint a diagnózis átlag késése 13 év volt.
A cöliakiás beteget leíró terminológia Ludvigson és munkatársai szerint (2013):
Potenciális
Pozitív szerológiai teszt, normál biopsziás lelet
Tünetmentes
Specifikus tünetekre kérdezve is hiányoznak a tünetek
Tünetes
Gyomor-bélrendszeri vagy extra-intestinalis tünetek
Klasszikus
Hasmenés, felszívódási zavar jelei vagy mindkettő
Nem-klasszikus
Malabszorpció hiánya, de egyéb tünetek (pl. vérszegénység, csontritkulás) megléte
Refrakter
A glutén-mentes diéta ellenére a tünetek és a villosus atrófia fennáll.
Mikor kell tesztelést végezni cöliákia igazolására/kizárására a NICE (National Institute for Health and Care Excellence) irányelvek szerint
Coeliakia vizsgálata javasolt
- Folyamatosan fennálló, mással nem magyarázható hasi vagy gyomor-bélrendszeri tünetek
- Növekedés elmaradás
- Nem-várt súlycsökkenés
- Súlyos vagy tartósan fennálló fekélyek a szájban
- Nem-várt vas-, B12-vitamin- vagy folsav-hiány
- 1 típusú diabetes mellitus
- Autoimmun pajzsmirigybetegség
- Irritábilis bél szindróma (IBS)
- Cöliakiás beteg elsőrendű rokona
Coeliakia vizsgálatára gondolni szükséges
- Metabolikus csontbetegség (osteoporosis vagy osteomalacia)
- Nem magyarázható neurológiai tünetek (főként perifériás neuropathia vagy ataxia)
- Nem magyarázható hőemelkedés, visszatérő vetélés
- Ismeretlen eredetű állandósult májenzim koncentráció emelkedés
- Fogzománc defektus
- Down szindróma
- Turner szindróma
Diagnózis
A diagnózishoz szerológiai tesztek és a patkóbélből szövetmintavétel szükséges. A rizikócsoportba tartozók szűréséhez elsősorban a TTG IgA antitestek vizsgálata javasolt. Ennek érzékenysége és negatív prediktív értéke magas és kevésbé költséges, mint az endomysium antitestek (EMA) vizsgálat. Ha a TTG IgA csak enyhén emelkedett, a nagy specificitású EMA vizsgálatot is el kell végezni. (Ez utóbbi drágább, munkaigényes, az értékelő részéről speciális gyakorlatot igényel és értékelése szubjektív. Néhány páciensben a TTG IgA negativitás mellett deamidált gladin peptid elleni IgA (DGP IgA) pozitív.
IgA-hiányos páciensekben az IgA tesztek (TTG, EMA, DGP) negatívak lesznek, ilyenkor az IgG antitesteket kell vizsgálni.
A cöliákia diagnózisa csak akkor zárható ki, ha a beteg glutén tartalmú étrenden volt a vizsgálatot megelőzően. Történelmileg legalább napi 10 g (kb. 4 szelet kenyér) kellett 6 héten át fogyasztani a vizsgálatok előtt. Ez a szabály mára enyhébb lett (10 g glutén naponta 18 napig vagy 3 g-nál több glutén legalább 2 hétig). A két héten át történő napi 3 g glutén fogyasztást követően a páciensek 68%-ában alakul ki bélboholy atrófia, a szerológiai markerek lassabban emelkednek (14 nap után a páciensek felében, 28 nap után 89,5%-ában válik pozitívvá). Ha a cöliákia teszt előtti valószínűsége kicsi, a 2 hetes diéta bevezetését követő 28 napon elvégzett szerológiai teszt negativitása elegendő a cöliákia kizárásához. Ha a betegség teszt előtti valószínűsége nagy, mindenképpen tanácsos a biopszia elvégzése a diéta bevezetését követő 2. hét végén.
A duodenalis mintában az intraepithelialis lymphocyták emelkedett száma, a crypta hyperplasia és a boholy-atrófia együttes jelenléte (Marsh 3) a szerológia pozitivitásával bizonyítja a betegség diagnózisát. A szövettani kép egyéb állapotokban is előfordulhat (pl. giardiasis vagy HIV infekció), másrészt pozitív szerológia mellett a duodenum minta negatívnak tűnhet. A biopszia elvégzése mindenképpen fontos a biztos diagnózishoz, mielőtt elkezdené a páciens a gluténmentes diétát. Ez az alapmintavétel azért is fontos, hogy a gluténmentes diétára nem reagálók esetén legyen egy alapbiopsziás lelet. A gluténmentes diétát követő javulás nem bizonyítja a cöliákia diagnózisát, hiszen javulás nem-coeliakiás glutén érzékenység (NCGS) esetén is megfigyelhető. Negatív szerológiai lelet önmagában nem zárja ki 100%-ban a cöliákia diagnózisát.
Gyermekgyógyászatban az ESPAGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) irányelv 2012-ban kimondta, hogy tünetes gyermekgyógyászati esetekben nem szükséges patkóbél mintavétel, ha a TTG koncentráció a felső normál határ 10-szeresét meghaladja és ismételt mintavételből nyert mintában az EMA pozitív, valamint a páciens HLA DQ2 vagy DQ8 típusba sorolható. Ez az eljárás kizárja a (1) mintajelölési hibából és az (2) átmeneti autoimmunitásból származó hibát. A felnőtt páciensek esetében még nincs elegendő adat ahhoz, hogy a mintavételt mellőző diagnosztikai algoritmust megbízhatónak lehessen tartani.
A megbízható szövettani diagnózishoz megfelelő mintavételi stratégia szükséges, hiszen atrófiás és nem-atrófiás területek válthatják egymást a patkóbélben. A mai álláspont szerint a bulbusból szükséges egy mintavétel és további 4 szükséges a duodenum második szakaszából. A bulbusból vett anyagot külön kell kezelni (a bulbusban Brunner mirigyek, heterotop gyomor nyálkahártya előfordulása miatt ismerni kell a patológusnak ezt a mintavételi helyet). A szövettani orientációt lehetővé tevő technika az ún. single-bite biopszia (ez a technika szükséges a kripta/boholy arány megfelelő méréséhez).
A HLA genotipizálás nem tartozik a rutin diagnosztikai eljárások körébe, de bizonytalan diagnózis esetén értékes lehet, főként azok körében, akik gluténmentes étrendet alkalmaznak már és nem kívánnak glutén terhelésben részt venni, vagy akik visszautasítják a vékonybél mintavételt. A HLA-DQ2 vagy DQ8 hiánya csaknem mindig kizárja a cöliákia lehetőségét, negatív prediktív értéke több, mint 99%. Az allél komponensek pontos meghatározása szükséges, mivel fél-DQ2 esetén is kialakulhat cöliákia, bár ez ritka. A gasztroszkópiát visszautasítóknak további lehetőség a videokapszula alkalmazása, mely láthatóvá teszi a nyálkahártya elváltozásokat.
Azokban az egyénekben, akikben a szerológiai eredmény negatív, de a szövettan boholy-atrófiát bizonyított, más betegség fennállásának lehetősége mellett előfordulhat (2 – 15%-ban), hogy szeronegatív cöliákiában szenvednek. Ez IgA hiányosakban, egyéb immunhiányos állapotban szenvedőkben vagy immunoszuppresszáns gyógyszereket kapókban fordulhat elő. Ez az állapot előfordulhat a betegség kialakulása kezdetén vagy késői szakaszában (enteropathia-asszociált T-sejtes lymphoma jelenlétekor) vagy, ha a páciens már glutén-mentes diétában részesül. A szeronegatív cöliákiások az idősebbekk köréből kerültek ki nagyobb arányban (49 évesek szemben a 36 évesekkel), jellegzetes tüneteik voltak (pl. hasmenés), súlyosabb boholyatrófia volt náluk megfigyelhető és egyéb autoimmun betegségben is szenvedtek. A szeronegativitás ellenére sok esetben a boholy biopsziás mintákban anti-TTG2 antitestek jelenléte volt kimutatható. Egyes nézetek szerint, a szeronegatív cöliákia a betegség súlyosabb formája.
Szeronegatív cöliákia diagnózisa alapos körültekintést igényel: HLA-DQ2 vagy DQ8 pozitivitás mellett az egyéb boholy-atrófiát okozó állapotok kizárása és a gluténmentes étrend pozitív hatása igazolja a kórkép fennálltát. Egy 200 szeronegatív esetet vizsgáló felmérés tanúsága szerint a páciensek 31%-a bizonyult coeliákiásnak, 27%-uknak egyéb diagnózisa volt, 18%-ról állapították meg, hogy idiopathiás – utóbbiak 72%-a spontán, minden beavatkozás nélkül gyógyult. A szeronegatív állapotok nagyobb része nem-fehérek között volt megfigyelhető, oka náluk főként infekció volt. A szeronegatív boholy-atrófia egyéb okai bizonyos gyógyszerek (mycophenolate mofetil és olmesartan medoxomil), változó immun deficiencia, Crohn betegség, trópusi sprue, giardiasis, autoimmun enteropathia és más ritkább betegség volt.
Ellentmondások a cöliákia tesztelésében
A betegség szűrésének jótékony hatása a betegség kimenetelére még nem bizonyított.
Kezelés
A kezelés legfőbb támasza a glutén-mentes étrend. A javulás napok-hetek alatt megfigyelhető, s a szerológiai markrek normalizálódnak, a boholy-atrófia eltűnik. A gluténmenes étrend betartása azonban nem könnyű (ár, minőség). Könnyen sérülhet betartása utazáskor, étterem látogatásakor. A glutén jelenléte nyomokban a különböző élelmiszerekben bizonytalan. A diagnózis megszületésekor mindenképpen dietetikus tanácsát kell kérni nemcsak a rejtett gluténforrások megismerése miatt, hanem az egészséges, megfelelő rosttartalmú és tápértékű étrend beállítása miatt. Sok esetben a diagnóziskor nyomelem- és vitaminhiányt (vas, folsav, B12-vitamin, D-vitamin) kell korrigálni. Pneumococcus vakcináció is javasolt, mivel a betegek könnyebben kaphatnak közösségben szerezhető tüdőgyulladást. Az 55 éves feletti korosztály esetén a gluténmentes étrend bevezetését követő 1 év múlva csont-denzitometiás vizsgálat javasolt az osteoporosis és csonttörés nagyobb gyakorisága miatt. A diagnózis megállapítását követően rendszeres étrendi és tüneti ellenőrzés szükséges.
Nem étrendi kezelési módok
Számos nem-diétás kezelési lehetőséggel próbálkoznak, akár alternatív, akár kiegészítő megoldásként. A következő elvű megoldásokkal próbálkoznak:
- a toxikus petidek inaktivációja a bél belsejében
- a gliadin bélfalon történő átjutásának megakadályozása
- immuntolerancia indukciója
- az immunfolyamatok inaktivációja a lamina propriában
- glutén-specifikus CD4-pozitív T sejteket tartalmazó vakcina alkalmazása.
Jelenleg két gyógyszer van kísérleti stádiumban:
- Larazotide acetate: egy peptid, mely szájon át alkalmazva módosítja a tight junctiont (TJ-t) és meggátolja a gliadin peptidek átjutását – (gluténmentes diéta mellett alkalmazva) eddig jobbnak bizonyult a placébónál.
- Latiglutenáse: egy enzim, mely meggátolja a glutén-okozta károsodást – eddig nem bizonyult jobbnak a placébónál.
Mindkét gyógyszer további vizsgálata szükséges.
Nem reagáló és refrakter cöliákia
A páciensek kb. 20%-a panaszkodik, hogy a gluténmentes diéta ellenére tünetei továbbra is fennállnak vagy visszatérnek. A nem reagáló cöliákia több okra vezethető vissza:
- A kezdeti diagnózis nem volt korrekt:
- nem-cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS)
- nem cöliákiás eredetű szeronegatív boholy-atrófia
- Nem szándékolt gluténbevitel
- További fennálló állapotok
- Irritabilis bélszindróma (IBS)
- Baktérium túlnövekedés a vékonybélben (Small Intestinal Bacterial Overgrowth, SIBO)
- Egyéb ételintolerancia (pl. tejcukor intolerancia, gyümölcscukor felszívódási zavar)
- A hasnyálmirigy külső elválasztású működése elégtelen
- Mikroszkópos colitis
- Refrakter cöliákia
Ilyenkor az eső lépés a pontos kezdeti diagnózis igazolása, HLA tipizálás és gluténterhelés utáni újraértékelése szükséges lehet.
Amennyiben a cöliákia diagnózisa egyértelmű és a panaszok továbbra is fennállnak, véletlen gluténfogyasztásra kell gyanakodni és a területen járatos dietetikushoz kell fordulni. Egyéb együtt járó betegségek is a tünetek fennállásához vezethetnek (IBS, mikroszkópos colitis, tejcukor intolerancia, gyümölcscukor felszívódási zavar, a hasnyálmirigy elégtelen működése, SIBO).
A nyomon követés során előfordulhat, hogy a betegnek tünetekkel vagy azok nélkül továbbra is fennáll a boholy-atrófiája. Ez főként az 50 év feletti korosztályban figyelhető meg, de gyermekek 19%-ában is, akiknél 1 év után ismételten biopszát végeztek, boholy-atrófia volt kimutatható. Azokban a felnőttekben, akikben a boholy-atrófia perzisztált fokozottabban fordultak elő osteoporozissal összefüggésbe hozható törések és rosszindulatú lympho-proliferációs betegségek. Emiatt felvetődik a bélbiopszia elvégzésének szükségessége a nyomon követés során. A boholy-atrófia fennállása szorosabb ellenőrzést, még szigorúbb diéta tartást (összes gyári étel kiiktatást) követel.
A refrakter cöliákia diagnózisa akkor állítható fel, ha a tünetek továbbra is fennállnak vagy visszatérnek és a boholy-atrófia nem szűnik meg annak ellenére, hogy a páciens bizonyítottan szigorú gluténmentes diétán van. Az ilyen állapotok fokozott mortalitási kockázattal járnak és gyakrabban alakul ki enteropathia-asszociált T-sejtes lymphoma (EATL). Ilyen esetben ismételt duodenum biopszia szükséges, melynek során a kóros intraepithelialis T-sejt populációt immunhisztokémiai módszerekkel, flow cytometriával és PCR módszerrel (a T-sejt receptor – TCR – g-gén átrendeződés analízise) tovább vizsgálják. A 2. típusú refrakter cöliákia esetén az aberráns intraepithelialis T-sejtek felületéről hiányzik a CD8, a CD3 és a TCRg expresszió, ugyanakkor intracitoplazmatikus CD3 mutatható ki és oligoklonális TCR-gén átrendeződés igazolható. Azok a refrakter cöliákiás páciensek, akikben nem mutatható ki aberráns T-sejt populáció (ezek az 1. típusú refrakter cöliákiások), jobb prognózissal rendelkeznek. A 2. típusú cöliákiásokban nagy a rizikó, hogy a folyamat EAT-lymphomává progrediál.
Malignitási és mortalitási rizikó
A már említett EATL mellett a cöliákiásokban más típusú non-Hodgkin lymphoma is nagyobb valószínűséggel alakul ki, mint a betegségben nem szenvedőkben. Ezek mellett egyéb vékonybél, vastagbél, máj, hasnyálmirigy, nyelőcső rossz indulatú daganat nagyobb gyakorisága is felmerült, de az első, cöliákia diagnózisa utáni évet leszámítva a vékonybél és máj rosszindulatú folyamatai maradtak szignifikánsak. Egy következő tanulmányban a diagnózist követő több, mint 5 év eltelte utána vastagbélrák gyakorisága is mérsékelten növekedettebbnek bizonyult. Ugyanakkor a tüdő- és az emlőrák kockázatát csökkentebbnek találták a cöliákiás populációban, talán mivel a dohányzók aránya ebben a populációban jelentősen alacsonyabb. Egy újabb metaanalízis szerint (2012) az össz-malignus betegségeket tekintve nincs kapcsolat a cöliákiával.
A nem kezelt cöliákiások fokozott mortalitását számos tanulmány támasztja alá. Ez a mortalitás csökken az adekvát kezelés bevezetésével. Egy svéd tanulmány szerint a fokozott mortalitás hátterében a szív-érrendszeri-, a tüdőbetegségek és rákok fokozottabb előfordulása áll. Az ellentmondó tanulmányokból az mindenképpen leszűrhető, hogy kezeletlen cöliákiások mortalitási rizikója mérsékelten nagyobb a nem beteg populációhoz képest.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu