SUPERFOOD – igazán hangzatos, és egyre gyakrabban találkozunk a kifejezéssel. De tudjuk-e mitől szuper?
Cáfolhatatlanul superfood kategóriába tartoznak azok az élelmiszerek, amelyek jelentős tápanyagsűrűséggel (vitaminok, ásványi anyagok, rost) bírnak. Ám sajnos superfoodként főként a világ különböző tájairól hozott, méregdrága élelmiszereket ismerjük, pedig idehaza is számos olyan növény megterem, amely megérdemelné a superfood minősítést. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne lenne hasznos például a jól marketingelt goji bogyó, de a hazai változata, a csipkebogyó szintén kirívóan egészséges.
Összeszedtünk néhány olyan honos növényt, aminek minden konyhában ott lenne a helye! Csak a legfontosabb tulajdonságukból is látható, hogy tényleg nagyon jó szolgálatot tesznek, főként az őszi-téli hónapokban.
- tökfélék
A tök tele van rostanyaggal, antioxidánsokkal, a sütőtök pedig béta karotinnal, vitaminokkal. Számos étel készíthető belőle, lehet leves, főzelék, köret, főétel és desszerthez is felhasználhatjuk. A termésben található magvak gazdagok fehérjében, esszenciális zsírsavakban, de található még benne E-vitamin, szelén, mangán, réz és cink is!
- brokkoli és karfiol
A brokkoli K-, C- és E-vitaminban, kalciumban, valamint rostokban is gazdag. Rokona, a karfiol sem szűkölködik antioxidánsokban, magas a rosttartalma és B-vitamint is tartalmaz. Mindkét növényt főzhetjük, süthetjük, persze a beltartalma a párolással marad teljes, de minden formában finom és hasznos.
- hajdina és köles
A hajdinában nagy mennyiségben található E-, C- és többféle B-vitamin is, ezenkívül tartalmaz mangánt, rezet, magnéziumot és cinket is. Tehető fasírtba, de köretnek és levesbetétnek is kitűnő. A köles szintén kiváló magnézium forrás, tele van vitaminokkal és lúgosító hatású. Mindkét növény csökkenti a koleszterin szintet, cukorbetegek számára is ajánlott és nem utolsó sorban nagyon jól illeszthetők a gluténmentes étrendbe!
Ugyanakkor a köles enyhe jódkivezető hatása miatt – főleg pajzsmirigy-betegségek esetén – figyelni kell a mennyiségre és esetlegesen jódpótlásra!
- káposztafélék és kelbimbó
A káposzta gyulladáscsökkentő, béltisztító, regeneráló és számos egyéb jótékony hatása magas vitamin és ásványianyag valamint rosttartalmának köszönhető. A mini testvére, a kelbimbó pedig az egyik legmagasabb fehérjetartalmú zöldség. A káposztához hasonlóan rengeteg K-vitamint is tartalmaz, amely az erős csontozatért felelős.
5. gesztenye
A szelídgesztenye nem összetévesztendő a vadgesztenyével! Ez utóbbi mérgező is lehet! Szelíd rokona azonban nem csak desszertként állja meg a helyét. Búzaliszt helyettesítőként gluténérzékenyek számára igazi kincs! Sajátos ízvilágának köszönhetően édes és sós ételekhez is illik akár püré, akár köret, akár öntet formában. Zsír és fehérje alig található benne, ellenben magas a szénhidráttartalma. Amit sokan nem tudnak, a gesztenye magas rosttartalma rendben tartja az emésztőrendszert, kalciumtartalma jót tesz a csontoknak. Ezek mellett cinket, C és B vitaminokat, E-vitamint, tannint is rejt magában. Ráadásul a szelíd gesztenye az a növény, melynek minden része felhasználható gyógyhatásai miatt, még a fatörzs kérge is!
- bab
A babnak igen sok fajtája létezik, mégis a beltartalom szempontjából nincs sok különbség közöttük. Mind remek B1-, K-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, nátrium, molibdén, vas, és mangán forrás. Amellett, hogy tápláló és finom, bizonyítottan felveszi a harcot a szívrohammal, a cukorbetegséggel és az elhízással szemben, csökkenti a koleszterinszintet, a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, valamint a rák kialakulását is. Mindez magas antioxidáns tartalmának is köszönhető, mely természetesen annál magasabb, minél sötétebb a bab héja. Amit kevesen tudnak, hogy lassítja az öregedést, a vörösborból jól ismert resveratrol vegyület a babban is igen magas.
- áfonya és csipkebogyó
Az áfonya hihetetlenül magas antioxidáns tartalma képes csökkenteni a cukorbetegség kokckázatát, erősíti az immunrendszert, megakadályozhatja a húgyúti fertőzések kialakulását, segíti az emésztést. A csipkebogyó kiapadhatatlan C-vitamin forrás, huszonkétszer több vitamin található benne, mint a gojibogyóban, ezenkívül szerves savakat, ásványi sókat és pektint is tartalmaz. Elsősorban teaként ismerjük mindkét növényt, pedig lekvár, smootie, szörp és csak úgy magában, akár fagyasztva is – kiváló nassolni való.
- dió
A hideg hónapok igazi szuperélelmiszere a dió. A benne lévő vitaminok, ásványi anyagok és esszenciális zsírsavak fogyasztása segít a vérnyomás egészséges szinten tartásában, emellett csökkentheti a koleszterinszintet. A dióban található omega-3 zsírsav jót tesz az agyműködésnek, E-vitamin-tartalma pedig nem csak a bőrt táplálja! Tévhit, hogy a dió csak sütemények hasznos alapanya, számos húsételhez is illik!
- napraforgómag és lenmag
A jó öreg napraforgómagnak messze nincs olyan jó a marketingje, mint például a fenyőmagnak, de ár és beltartalom szempontjából is felveszi vele a versenyt. Jótékonyan hat a csontokra, izmokra, szívre, segíti a vérképződést, az idegrendszer és az anyagcsere jóbarátja! Fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok, folát és foszfor is található benne, zsírsavakban, antioxidánsokban is gazdag. A lenmag pedig a chiamaggal versenyezhet! Magas az Omega-3 zsírsav tartalma és egyebek mellett B-vitaminok, antioxidánsok, mangán, cink, lignán és szelén van benne.
- alma és körte
Nem kell tengerentúlról várnunk a legszuperebb gyümölcsökre – mert bár a déli gyümölcsök is nagyon finomak és jótékonyak – karnyújtásnyira találhatjuk az őszi időben legszuperebb gyümölcsöket, az almát és a körtét. Nem véletlen a mondás: napi egy alma az orvost távol tartja! Az alma C-vitamin, A- és B-vitamin, kalcium, magnézium, kálium, kéntartalma is jelentős. A pektinnek köszönhetően segíti az emésztőrendszer működését. Hasonlóan szuper gyümölcs a körte, mely egyebek mellett C-vitamint, K-vitamint, kalciumot, vasat, magnéziumot, folsavat, B6-vitamint tartalmaz.
Természetesen jónéhány superfood terem még a környezetünkben, például a sárgarépa, a zeller, petrezselyem, karalábé, uborka, paradicsom és számos gyümölcs is. Ha kutatunk kicsit a növények múltjában, elterjedésében, valamint vitamin és ásványianyag tartalmát is megnézzük, felismerjük, hogy nagyon sok haszontalannak hitt növény igazi kincs az egészségünk megőrzésében!
Ősszel és télen is fő elv az étrendben a változatosság és kiegyensúlyozottság!
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu