Dietetikus válaszol
Ha a tejfehérjék értéke nem pozitív akkor hogyan lehetek intoleráns
Rozácea bőrbetegség tüneteinek enyhítése végett végeztem el az ételintolerancia vizsgálatot. A mellékelt lelettel fordulok Önhöz, melynek értelmezésében szeretném kérni szíves segítségét.
Tehéntejre pozitív vizsgálati eredmény mellett a különböző tejfehérjék határeset alatt vagy épp azon mozognak. Az a kérdésem, hogy ha a FOODTEST laktózra nem vizsgál és a tejfehérjék értéke nem pozitív akkor hogyan lehetek intoleráns a tehéntejre, illetve melyik összetevőjére? Esetleg javasolt laktózintolerancia teszt elvégzése?
Gabonafélék esetében kukoricára pozitív a vizsgálat, de puliszkára negatív. Úgy tudom, hogy a puliszka kukoricadara. Így nem értem, hogyan lehet negatív arra a vizsgálat, ha a kukoricára pozitív.
A teszt nem vizsgált kukorica lisztre, így nem tudom, hogy ehetek-e gluténmentes kenyeret, ami kukorica lisztből készül (sajnos a búzára is intoleráns vagyok).
A táplálkozási tanácsadó füzet javaslatait követve igyekszem azokat az ételeket kerülni, amelyekre pozitív eredményt mutatott a vizsgálat. A fenti kérdések megválaszolása sokat segítene a megfelelő diéta kialakításában.
Válasz: Az alfa lacalbumin, béta lactoglobulin negatív, a kazein határesetbe került. Kifejezetten a tehéntej specifikus fehérje tartalmára érzékeny. A kazein határeseti értéke miatt, heti 2- 3 alkalommal más állati eredetű tej fogyasztható. Egyébiránt a növényi eredetű tej és tejtermékek fogyasztása javasolt. Tejfogyasztás után, ha puffadásos panaszokat, görcsös hasmenést tapasztal érdemes tejcukor érzékenység irányába is vizsgálódni.
Gyakran előfordul, hogy a kukorica pozitív eredményt mutat, a puliszka pedig negatív. A puliszka valóban kukoricadarából készül, ezért kukorica pozitivitás esetén természetesen a puliszka fogyasztása sem javasolt.
Kukorica pozitivitás esetén kerülendő a kukoricaliszt is. A gliadinra Ön negatív, ennek tükrében nem szükséges a gliadin-mentes étrend tartása. A búza és a kukoricaliszt, valamint az abból készült termékek kerülendők. A gliadin oldékonysági okok miatt külön szerepel a FOODTEST-ben. Ön a búza más fehérje tartalmára érzékeny és nem a gliadinra. A búza és kukoricaliszten kívül bármely liszt használható. Diétájában az élesztőmentes termékeket részesítse előnyben.
Az eliminációs étrendet minimum három hónapig javasoljuk tartani, függ a tünetek változásától. Amennyiben, a tünetek a diéta bevezetése után másfél hónappal nem mutatnak kedvező változást, az okokat tovább kell kutatni. Intolarenciánál a bélnyálkahártya állapotát fontos javítani.
Az ételek visszaépítését a legalacsonyabb értékkel rendelkező nyersanyaggal javasolt kezdeni. A tünetek fellángolása esetén a kérdéses élelmiszer visszaépítésével újabb 1-2 hetet várni kell. Ettől függetlenül, a többi élelmiszer visszaépítést lehet folytatni.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu