„Szója fasírt, szója bab, szólj a nővérkének…” Sokunknak ismerős lehet a régi Hofi vicc. Ráadásul manapság is megoszlanak a vélemények: sokan ellenzik és legalább ugyanennyien pártolják a szója fogyasztását.
Amit biztosan tudunk a sok vitát kiváltó növényről, hogy már legalább 5 ezer éve termesztik. Frissen nagyon sok aminosavat, telítetlen zsírsavat, lecitint, B1, B2, A, E, K vitamint, valamint foszfort és meszet is tartalmaz. Ugyanakkor az még egyetlen kutatásból sem derült ki, hogy változnak-e a szója összetevői a szárítás következtében.
Mindenesetre a természetgyógyászok, kutatások és a népi megfigyelések is azt támasztják alá, hogy a szója jó hatással van a koleszterin szabályozására, enyhíti a menopauza tüneteit és csökkenti a csontritkulás kockázatát is. Ezenkívül az ízületi betegségek kezelésében hasznos és a cukorbeteg számára is ajánlott – hisz lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaz. A szójából készített tejet például kifejezetten ajánlják a dietetikusok laktóz-érzékenység esetén, hisz megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmaz. Ugyanezért ajánlják vegetáriánusoknak is, hisz a húsokban lévő fehérje pótolható a szójából készült ételekkel.
Érdekesség, hogy a Kelet-Ázsiában honos, hüvelyesek családjába tartozó növénynek mindössze 2%-át fogyasztják az emberek. A szójababból kipréselt olajat étkezési célra használják , a megszáradt szójababot pedig takarmányként hasznosítják.
Persze azt sem árt tudni, hogy előfordulhat szója érzékenység, intolerancia is, bár szerencsére igen ritkán!
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu