A migrént gyakran összekeveri a köznyelv a fejfájással, pedig egy sokkal súlyosabb jelenségről van szó. A gyakran rohamokban jelentkező, akár több napig is eltartó, általában féloldali fejfájás-rohamokat kísérő tünetek is jellemzik.
Az aura-néven futó jelenség különféle látászavarokat (csőlátás, villanó fények), végtagi zsibbadást, esetleg beszédképzési rendellenességeket foglal magába. Az aura-nélküli, ún. „közönséges migrén” is általában együtt jár hányingerrel, szédüléssel, fény- és hangérzékenységgel.
A lakosság 10-15%-át érintik a migrénes panaszok, köztük kb. 3-szor annyi nőt, mint férfit.
Mitől alakul mi a migrén?
A migrénre való hajlam soktényezős jelenség, leginkább a genetikai hajlam okolható a megjelenéséért. Kutatások igazolták, hogy a hormonális változások, az időjárási jelenségek, életmódbeli tényezők (kevés mozgás, rendszertelen étkezés) és bizonyos élelmiszerek fogyasztása is előhozhatja (alkohol, csokoládé, kávé, penészes sajtok). Ezeknek a tényezőknek a hatásmechanizmusa a közös.
Megfigyelések szerint az agyban egyébként is jelen levő kalcitonin gén rokon peptid mennyisége a többszörösére nő. Ez a változás az agykéreg működését is megváltoztatja, gyulladásszerű reakciók elindításával.
Hogyan lehet a migrént gyógyítani?
Jelen állás szerint a migrén nem gyógyítható, viszont a megfelelő gyógymódokkal a tünetek enyhíthetőek (gyógymód alatt nem a fejfájás-csillapítók szedését értjük!). Tekintve, hogy bizonyos ételek fogyasztása is hozzájárulhat a tünetek kiváltásához kijelenthető, hogy az étkezésre való odafigyelés segíthet a tünetek mérsékelésében.
A legtöbb vizsgálat igazolta, hogy javarészt a csokoládé, kávé, alkohol és egyes sajtok erősíthetik ezeket a tüneteket. De mi a helyzet akkor, ha ezek elhagyása után sem fedezhető fel érdemi javulás?
Ilyenkor fennáll a lehetősége annak, hogy ételintolerancia lehet a háttérben.
Az ételintolerancia ugyanis számos kellemetlen tünetet képes produkálni, többek között a migrént is. Azért is fedezhető fel markáns összefüggés a migrén és a fel nem ismert ételérzékenység között, mert ez utóbbi szintén öngyulladásos reakciókat aktivál az immunrendszerben.
Biztató eredmények születtek a Hadjivassiliou (2004), illetve az Alpay és mtsai. (2010) glutén megszorításos vizsgálatai során, amikor 266 étel ellenes IgG antitestét vizsgálták migrénesekben, kettős vak, randomizált módszerrel, keresztreakcióval 6 héten keresztül.*
Eredményük statisztikailag szignifikáns volt mind a migrénes napok számát, mind a migrénes attakok számát tekintve.*
*idézett kutatás forrása: Dr. Guseo András: Ételintolerancia van vagy nincs? (2021)
A gluténintolerancia viszonylag közismert fogalom, viszont rengeteg olya eset van, amikor a közvélekedés szerint egészséges alapanyagra mutat a vizsgált alany intoleranciát.
Ennek kiszűrésére megbízható megoldást ma Magyarországon a FOODTEST200+ IgG ételintolerancia teszt képes nyújtani, ami több, mint 220 féle ételérzékenységet képes kimutatni.
Mivel jelenleg sem az ételintolerancia, sem a migrén nem gyógyítható, így az intoleranciát okozó élelmiszerek elhagyása jelenti az egyedüli megoldást.
A FOODTEST200+ teszthez automatikus jár egy írásos dietetikai tanácsadás, így az eliminációs diéta körüli kérdésekkel senki sincs magára hagyva.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu