Igen és nem. Bárcsak egyetlen szóval lehetne válaszolni erre a kérdésre, de ahhoz, hogy a valós képet kapjunk a fokhagymáról, egy kicsit mélyebbre kell ásni.
A fokhagymát hivatalosan is gyógy- és fűszernövényként tartják számon. Dél-Ázsiában őshonos, de az egész világon elterjedt, mindenhol fogyasztják. A legkorábbi feljegyzések 5 ezer évvel ezelőttiek és már akkor varázserőt is tulajdonítottak neki. Vélhetően ennek köszönhető, hogy a misztikus történetekben is vámpír vagy egyéb gonosz teremtmények elüldözőjeként jelenik meg.
Az ókori Egyiptomban szent növényként tisztelték, a középkorban is gyógyító és tisztító erőt tulajdonítottak neki, a fokhagyma gerezdeket amulettként hordták a nyakukban. A pestist gyógyító orvosok madár alakú maszkjának csőr részébe fokhagyma levelet tettek – ezen át vettek levegőt a maszk viselői. Hazánkban a 15. században kezdték el termeszteni.
Fűszernövényként nagyon sokféle ételhez használható, levesek, főzelékek, saláták, sültek, vadhúsok, szószok, kolbászáruk készítéséhez, de kedvelt a pirítós kenyér, vagy a lángosok ízesítéséhez is. Egykor épp a baktérium és gombaölő hatása miatt kezdték el a húsok a tartósításához felhasználni. Ma mára a legtöbb húspác és húsfűszer-keverék alkotóeleme.
Gyógyhatását először 1858-ban igazolták, később, 1920-ban a svájci Sandoz gyógyszergyár izolálta az antibakteriális hatóanyag vegyületét, alliint. Ma már tudományosan is igazolt, hogy ennek a vegyületnek baktérium-, gomba- és vírusölő hatása is van, bizonyos kórokozók ellen hatásosabbnak bizonyult, mint a penicillin. Egyes kutatások szerint a ráksejteket is pusztítja.
Ugyanakkor bizonyította az orvostudomány a fokhagyma vérnyomás csökkentő, emésztést elősegítő, bélfertőtlenítő, bélféregűző, epe- és májműködést elősegítő hatását. Az alliin mellett ugyanis még számos fontos ásványi anyagot, fehérjét és szénhidrátot, valamint több vitamint: A-vitamint, B-vitamint, C-vitamint, E-vitamint is tartalmaz. Erős antioxidáns és a komplex összetevőknek köszönhetően jelentősen erősíti az immunrendszert.
Mindenképp hasznos és jó dolog a fokhagyma fogyasztása, ugyanakkor azt tudni kell, hogy sokkal nagyobb mennyiségben van szükség a gyógyhatáshoz, mint amennyit el tudunk fogyasztani. Gyakran előfordul az is, hogy az emésztőrendszer nem tolerálja, akár gyomorégést, puffadást is okozhat, esetenként allergiás bőrkiütéseket is okozhat.
Így tehát nem mondhatjuk azt egyértelműen, hogy aki mindennap elfogyaszt 2-3 gerezd fokhagymát, azt biztosan elkerülik a vírusok. Gyógyszer mennyiségben pedig csak orvosi felügyelet mellett szabad fogyasztani!
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu