Korábban alig volt ismert az ételintolerancia, mára sajnos szinte az evidenciák szintjére küzdötte fel magát.
Miért gond ez?
Azért, mert a korszerű orvostechnikai infrastruktúra ellenére sem mutat a helyzet javulást, ami azt is jelenti egyben, hogy a kiváltó okok kezelése mindennél fontosabbá és sürgetőbbé vált.
Hol máshol is kezdhetnénk ennek a feltárását, mint ott, hogy vajon mi válthatja ki az ételintoleranciát?
Dr. Guseo András: Ételintolerancia van vagy nincs? c. könyvére hivatkozva sorolnánk fel néhány okot, a teljesség igénye nélkül:
- Ugyanazt az ételt gyakran és nagyobb mennyiségben fogyasztani.
A bőséges kínálat hátulütője, valamint az, hogy a modern életforma attól is megkímél bennünket, hogy túl sok előkészületet kellene az ételeink előkészítésébe feccölnünk, nemcsak a súlyproblémák szaporodását is okozza, hanem az ételintoleranciás esetek számának növekedését is.
- Túl gyorsan eszünk.
Hiába szólt ránk édesanyánk annyiszor gyerekkorunkban, hogy együnk lassabban, sajnos a rohanó életforma, a túl nagy nyomás az egészségi állapotunkon áll bosszút és nyújtja be a számlát. Képtelenség normálisan megemészteni bármit is, ha 5 perc alatt fogyasztjuk el, kapkodva!
- Emésztőenzim hiány okozta emésztési zavarok
Nem kell messzire mennünk a témában, hiszen elég csak a laktóz intolerancia esetére gondolni (ami elég gyakori a magyar lakosság körében).
A laktózintoleranciát a laktáz enzim hiánya okozza, magyarán az érintett szervezet nem képes lebontani a laktózt, és ez különböző hasi panaszok (puffadás, hasmenés, hasfájás stb.) formájában jelenik meg.
- Ételadalékok, tartósítószerek, ételszínezékek, ízfokozók stb.
A szervezetünk nem arra lett kitalálva, hogy kemikáliák garmadával vegye fel a harcot nap mint nap, és ez a terhelés, aminek az emberi szervezet ki van téve, sajnos nem is marad megfizetetlen.
- A bélflóra összetételének eltolódása (dysbiosis)
Ez fakadhat a helytelen táplálkozásból, vagy valamilyen bélrendszeri fertőzésből is.
- Gyógyszerek túlhasználata
Ez az ok szorosan kapcsolódik az előbb említett ponthoz, ugyanis a gyógyszerek is kémiai kölcsönhatásba lépnek a bélrendszerrel, ami a bélflóra egyensúlyának felborulását okozhatja (a megfelelő prebiotikum kúra elmaradása esetén).
- Túlzott stressz
A stressz káros hatásairól nem is kell túlzott ismertetésbe belemenjünk, annyit viszont érdemes tudnunk, hogy a stressz mindig a bélrendszert gyengíti (gondoljunk csak a gyomorideg kifejezésre, mennyire beszédes, nem ok nélkül!)
- Vitaminok és nyomelemek hiánya
Sajnos ez akkor is fennállhat, ha éppenséggel mindent megteszünk annak érdekében, hogy egészségesen táplálkozzunk.
Napjaink tömegtermelésnek áldozatául esett zöldségei, gyümölcsei, élelmiszerei sajnos a régiek vitamin- és nyomelem tartalmának csupán a töredékét tartalmazzák.
Aki nem gondoskodik a tápanyagbevitelről, szükség esetén táplálék kiegészítőkkel való pótlásáról, előbb- utóbb valamilyen bélrendszeri egyensúlyvesztést idézhet elő.
- Bélrendszeri fertőzések
Szokták mondani, hogy a mikrobiom az immunrendszerünk.
Egy bélfertőzés könnyen a bélflóra egyensúlyának felborulását okozhatja, és a meggyengült immunrendszer fokozott támadásoknak lehet kitéve.
Láthatjuk, hogy az ételintolerancia számtalan körülményben gyökerezhet, azonban az okok feltárásával, kizárásával sokat javíthatunk a helyzeten.
A 100%-os megoldást azonban továbbra is az ételintolerancia teszt elvégzése és az eliminációs diéta jelenti.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu