Sokáig csak a sertéseknek és szárnyasoknak szánt takarmányként tartották számon a kukoricát, pedig számos jótékony hatása van az emberi szervezetre! A mentes élelmiszerek térhódításával valamelyest javult a kukorica megítélése, de azt csak nagyon kevesen tudják, hogy egykor gyógyszerként is alkalmazták.
Érdekesség: a kukorica Dél-Amerikából került Európába Kolumbusz közvetítésével. Onnan a 16. században a spanyol, portugál kereskedők vitték, terjesztették el Ázsiába és Afrikába. A hollandok és az angolok kezdték termeszteni Ausztráliában. Ma már a legnagyobb területen termesztett szántóföldi növényünk. Eredete azonban máig rejtély, a vad őst nem találták meg. A kukorica emberi beavatkozás nélkül önálló szaporodásra nem képes, erre csak a kukorica közvetlen ősének tekintett pelyvás kukorica képes.
Évszázadokkal ezelőtt a kukorica bibéjét belsőleg húgyúti problémákra – hólyaghurut, húgyúti gyulladások, vese eredetű folyadék-visszatartás, vesekő kezelésére, valamint köszvény gyógyítására használták. A hajszálgyökereit hatásosnak tartják koszorúér-problémák esetén, de ma már ritkán alkalmazzák. Az el nem szappanosítható zsíranyagot ínygyulladás kezelésére tanácsolják. A kozmetikában pedig bőrnyugtató, revitalizáló-, hidratáló- és ránctalanítószerként tartják számon.
Hogy ténylegesen mi található benne: folsav, mely nem csupán a velőcső-záródási rendellenességeket előzi meg magzati korban, de csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, segít a daganatos betegségek megelőzésében. Ezenkívül a növényben vas, foszfor, magnézium, C-vitamin, B1, B3, B5 és B9-vitamin.
Magas rost tartalmának köszönhetően emésztést serkentő hatással is rendelkezik. A B1 vitamin (más néven tiamin) pedig segít a táplálék energiává alakításában. A kukoricafogyasztás tehát segít leküzdeni a fáradságot is.
Ugyanakkor magas a szénhidrát tartalma is, cukorbetegek fokozott óvatossággal fogyasszák! A túl sok kukorica miatt pedig akár érzékenység is kialakulhat – így a gluténérzékenyeknek is érdemes változatosan helyettesíteni a liszteket. A kukorica érzékenységet a FOODTEST is vizsgálja, leletünkön a gluténmentes gabonák között található.
Bejegyzés megosztása
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
E-mail: info@foodtest.hu